Kalandozz a gyadai tanösvény vadregényes mesevilágában
Zakatolj a játszótérig Hangya Dani vonatán, süss szalonnát az Óriások pihenőjénél, egyensúlyozz a Lósi-patak mocsárvidéken átívelő pallósorán, billenj át a hintahídon és kelj át Magyarország legnagyobb erdei függőhídján. A Gyadai tanösvény télen és nyáron egyaránt várja a friss levegőre és kalandra vágyó gyerekeket és felnőtteket egyaránt, akár kutyával együtt is. Remek hétvégi program az egész család számára, amit nem lehet nem élvezni!
Milyen paramétereket érdemes tudni?
A túra hossza: 5 km (körtúraként végigjárható)
A túra időtartama: 2,5 -3 óra
Szintkülönbség: kb. 200 m fel, ugyanannyi le
Állomások száma: 13
A tanösvény jelzése: zöld T betű
Napidíj: 700 Ft
Elhelyezkedés: A Börzsöny és a Cserhát találkozásánál fekszik a Naszály hegy (vagy rög). A Gyadai-réti tanösvény a rög északi lábánál található a Lósi-patak mentén.
Megközelíthetőség: A kirándulóközpont mintegy 40 km-re található Budapesttől északra, ahonnan autóval mintegy 40 perc alatt megközelíthető. A 2-es számű főútról kell letérni jobbra a Katalinpuszta településrész végét jelző táblánál és innen már csak pár száz meter a kirándulóközpont ahol megtalálhatjuk a tanösvény hatalmas fizetős parkolóját. Tömegközlekedéssel a Rétság felé tartó menetrendszerinti volánbusz járatra kell felszállni, majd a Szendehely-Katalinpuszta megállóhelynél leszállni (ez kb. 15 perc, majd 10 perc besétálni a kirándulóközpontba).
Kirándulóközpont: A kirándulóközpontba érve a parkoló mellett találhatjuk az információs épületet és egy hatalmas térképet a tanösvény útvonaláról. Emellett egy kis csúzdás favár és a tanösvény jelkép állata HanGYA DAniHangyavasútja fogadja a gyerekeket. A játszótér hegy felőli oldalán egy kis vadaspark is helyet kapott, ahol többek között szarvasokkal, őzekkel, muflonokkal és vaddisznókkal is lehet találkozni.
Foglalkoztató füzet: A kirándulóközpont büféjében kérhető egy foglalkoztató füzet a gyerekek számára „Természetbúvárkodás a Gyadai tanösvényen” címmel, amelyben játkos és gondolkodtató feladatokat találhatunk, kitöltését az útjelző táblák segítik majd.
Pecsételő hely: A tanösvény a Kéktúra Útvonalát is érinti, így érdemes elhozni a pecsételő füzetünket is magunkkal. A pecsételőhely szintén a kirándulóközpontban található.
A központból kis kavicsos úton tovább haladva a tanösvény felé, HanGYA DAni köszönti a kirándulni vágyókat. Balra el lehet indulni a tanösvényen, jobbra pedig a kis tó partján ovis tanösvény került kialakításra a legkisebbek számára, ahol a játékos formában megismerkedhetnek az állatokkal, növényekkel és az erdészek munkájával.
A tanösvény leírása:
A tanösvény 13 állomásán keresztül megismerkedhetünka környék erdeivel, rétjeivel, természeti értékeivel, növény- és állatvilágával. Néhány helyen QR kódot helyeztek el a faoszlopok tetején, így az applikációt érdemes lehet még a kirándulás előtt feltölteni. A nagy állomások között kisebb táblákat is találhatunk, melyek további érdekességeket mutatnak be számunkra, ilyenek például a madártani tanösvény táblái, amely a Naszály erdeiben elő tollas teremtéményeket ismerteti. Emiatt a tanösvény gyakran meg-megállásra és nézelődésre késztet, nem pedig tempos túrázásra.
A Gyadai kirándulás teljes feltöltődés a testnek, léleknek és szellemnek egyaránt, kellemes kikapcsolódás mindenki számára.
További érdekességek és tanácsok:
- A Gyadai Tanösvény 2012-ben elnyerte az év Ökoturisztikai létesítménye címet.
- Térerő a túra során nem nagyon volt, ezzel mindenképp érdemes számolni.
- Akinek kevés ez a túra hossza, az a Naszály-hegy csúcsára (652m) is felmászhat.
- A tanösvényen ritka növények is megtalálhatók virágzáskor, mint például a Mocsári Gólyahír.
- Babakocsival nem a legjobb választás ezen a tanösvényen elindulni a pallósor miatt, és a mocsárvidék miatt sem.
Hasonló cikkek
Az Év Fajai 2024 – AZ ÉV FÁJA
Az Év Fája 2024 – KÖZÖNSÉGES BÜKK Közönséges Bükk (Fagus sylvatica) Az Országos Erdészeti Egyesület ismét megválasztotta az idei Év Fáját. A mozgalom 1996 óta
Az Év Fajai 2024 – AZ ÉV ÁSVÁNYA
Az Év Ásványa 2024 – KORUND Korund Fotó: www.promenad24.hu A Magyarhoni Földtani Társulat 2016 óta minden évben megszavaztatja az Év Ásványát. Ebben az évben is
Az Év Fajai 2024 – AZ ÉV EMLŐSE
Az Év Emlőse 2024 – VADMACSKA Vadmacska (Felis Silvestris) Fotó: Charlie Marshall A Vadonleső Program keretein belül választották meg az Év Emlőseként a vadmacskát a
Az Év Fajai 2024 – AZ ÉV MADARA
Az Év Madara 2024 – KERECSENSÓLYOM Kerecsensólyom (Falco Cherrug) Fotó: Csonka Péter / mme.hu 1974-től kezdődően a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület egyik kitüntetett figyelemmel