Az Év Vadvirága 2024 – FEHÉR TÜNDÉRRÓZSA
Fehér tündérrózsa (Nymphaea alba)
2024. január 8-án lezárták a 2024-es év vadvirágára való szavazást a Vadonlesők Közössége Természetvédelmi Egyesület, valamint a Magyar Biológiai Társaság szakemberei. Idén is célul tűzték ki, hogy bemutassák és a nagyközönséggel is megismertessék a hazánkban is honos ritka, illetve ritkuló félben lévő vadnövényeket, valamint felhívják a figyelmet a védelmükre. Három vízi, illetve vízközeli életmódot folytató vadvirágra szavazhattak ezúttal a vadvirágok kedvelői. A beérkezett szavazatok alapján az Év Vadvirága címet idén 47%-kal a fehér tündérrózsa (Nymphaea alba) nyerte, míg a második helyen a vízi rucaöröm (Salvinia natans) 33%-kal, a harmadik helyen pedig a mocsári aggófű 20%-kal végzett.
Élőhelye
Hazánk úszóhínár-társulásainak jellegzetes tagja, főként a Tisza és a Dráva völgyében, a Balaton nádasöbleiben, a Bakony állóvizeiben, valamint a Kisalföldön találkozhatunk velünk. Felbukkanhat a Hévízi-tóban, vagy akár a Hortobágy-folyón, Európában pedig általánosan elterjedt növény. 1993 óta természetvédelmi oltalom alatt áll (értéke 5000 Ft,-), mely nem csoda hiszen élőhelyei egyre több veszélynek vannak kitéve. Tavak, holtmedrek és kisebb lassú folyású folyók iszapos aljzatán gyökerezik vastag gyöktörzsével, melyből akár 3-4 méter mélységből is kinőhetnek a víz felszínén úszó levelei és a virágai. Szépségét több tanösvényen is megcsodálhatjuk, mint például Fényes-, Nádas-tó-, Kékbegy-, Hortobágyi halastavak-, Hortobágy-, valamint a Tiszavirág ártéri tanösvényen.
Kinézete
Mélyen bemetszett vállú kerekded, avagy tojásdad alakú fényes zöld, ép szélű levelei mintegy 15-30 cm átmérőjűek. Júniustól szeptemberig virágzó virágai zöld csészelevelekből (4-5 darab) és fehér sziromlevelekből (15-25 darab) állnak, melyek a megporzást követően a víz alá buknak.
Jelentése
A világon mindenütt az újjászületés, valamint a megtisztulás szimbólumaként tartják számon. Magyar nevét egy költői hasonlatként kapta, hiszen szépsége a víz felszínén lebegő tündérekhez hasonlatos.
INGYEN letölthető
2024-es
ÉV FAJAI
tájékoztató füzet!
Magyarországon minden évben megválasztják az adott év élőlényeit, valamint természeti képződményeit. A kezdeményezés célja, hogy az Év Fajait programsorozatok keretein belül bemutassák, továbbá felhívják a figyelmet a természet csodáira, azok megőrzésére és védelmére.
Ismerd meg Te is a 2024-es év fajait, töltsd le most ingyenesen tájékoztató füzetünket! Kellemes természettudományi kalandozást kívánunk! 🙂