Az Év Hala 2024 – RÉTICSÍK

Az ev fajai 08

Réticsík (Misgurnus Fossilis)

Fotó: www.szekszardihirek.hu

A Magyar Haltani Társaság által kezdeményezett online szavazás keretein belül választották meg idén is az Év Halát. A három jelölt közül a réticsík (Misgurnus fossilis) kapta a legtöbb szavazatot, melyet a garda (Pelecus cultratus) követett a második helyen, a laposkeszeg (Ballerus ballerus) pedig a harmadik helyezést hozta el.

Élőhelye és kinézete

Európa és Ázsia különféle részein honos, mintegy 15-35 centiméteres nagyságra is megnővő őshonos halfajtánk. Erősen megnyúlt, vaskos testének alapszíne okkersárga, míg háti oldala pedig sötétbarna. Fején barnásfekete foltok díszelegnek, valamint az oldalán is hasonló színű pettyek, illetve hosszanti sávok találhatóak. Öt pár bajuszszál veszi körül alsóállású száját, melyek a fenéken segítik őt az érzékelésben. Testméretéhez képest szemei igen aprócskáknak látszanak. Habár kis méretű lekerekített úszókkal rendelkezik, mégis erőteljes és gyors kígyózó mozgásra képes.

Szaporodása és tápláléka

2-3 éves korára válik ivaréretté, szaporodása áprilistól júliusig tart. Mintegy 10-150 ezer darab, 1,7-1,9 mm átmérőjű ikrát rak le az ikrás egyed 2-3 részletben. Ezt követően 5-10 nap elteltével fejlődnek ki a 4-5 milliméteres lárvák, melyek gyorsan növekedésnek indulnak.

Napközben elbújik az iszapban, éjjel pedig aktív életet él. Táplálékát az iszapban keresgéli, elfogyasztja a férgeket, az ízeltlábúakat és a rovarokat is, de nem veti meg a növényi törmelékeket sem.

Védett!

Sokfelé fellelhetőek, főként a növényekben gazdag, iszapos mederrel rendelkező vizeket kedvelik. Korábban a lápos és mocsaras területek népélelmezési cikkének, valamint fontos böjti tápláléknak számított. A mocsarak lecsapolásának és a nagy folyószabályozásoknak köszönhetően mára azonban kicsiny állományai igencsak veszélyeztetettek. A faj természetvédelmi értéke 10.000 Ft,-.

Érdekesség az állattal kapcsolatban, hogy képes oxigénszegény körülmények között is megélni, mert a lenyelt levegőből a vérerekben dús utóbele oxigént tud felvenni. Zivatarok előtt gyakran felúszik a levegő oxigénjéért a felszínre, mert ilyenkor a vizek oxigéntartalma a süllyedő légnyomás és a növekvő hőmérséklet következtében csökken. Régen időjós képessége miatt a csíkászok élő barométerként figyelték, hiszen közelgő rossz idő esetén nyugtalanná váltak.

INGYEN letölthető

2024-es

ÉV FAJAI

tájékoztató füzet!

Misgurnus fossilis 2009 G1

Fotó: George Chernilevsky

Az ev fajai post kep2

Magyarországon minden évben megválasztják az adott év élőlényeit, valamint természeti képződményeit. A kezdeményezés célja, hogy az Év Fajait programsorozatok keretein belül bemutassák, továbbá felhívják a figyelmet a természet csodáira, azok megőrzésére és védelmére.
Ismerd meg Te is a 2024-es év fajait, töltsd le most ingyenesen tájékoztató füzetünket! Kellemes természettudományi kalandozást kívánunk! 🙂

Ismerd meg a 2024-es év fajait (#34)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük