Az Év Emlőse 2024 – VADMACSKA
Vadmacska (Felis Silvestris)
Fotó: Charlie Marshall
A Vadonleső Program keretein belül választották meg az Év Emlőseként a vadmacskát a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és az Agrárminisztérium szakemberei, a Fővárosi Állat- és Növénykert, valamint a Magyar Természettudományi Múzeum közreműködése mellett. Erre a fokozottan védett fajra (természetvédelmi értéke 250.000 Ft,-) egy egész éven át programok sokaságával hívják fel a figyelmet.
Élőhelye
A fajjal Skóciától egészen Dél-Európáig találkozhatunk, elterjedésének a keleti határa a Kaukázus hegyvonulatáig nyúlik. Hazánkban sokhelyen megtalálható a Bakonytól a Zempléni-hegységig, a Tisztántúlon és a déli területeken is, főként az erdők mélyét szeretik.
Kinézete
A vadmacska igencsak hasonló házi kedvenc cicáinkhoz, ámbár testalkata zömökebb, bundája vastagabb, tömöttebb és a farkán gyűrűszerű foltok díszelegnek. Amíg a házimacskák farka a végén elvékonyodik, addig a vadmacskáké egész hosszában tömött. A közel 4-5 kilogrammos állat testhossza az 50-80 centimétert is elérheti. Bundája barnásszürke a hátán hosszú sötét csík húzódik, mely pár oldalsó elágazással rendelkezik.
Szaporodása
Élőhelye fokozatos csökkenésével állománya egyre jobban fogyatkozik, melyhez a házi macskákkal való keveredés is nagyban hozzájárul. Olykor a két faj egy területre téved a vadászatuk során, és habár nem szívlelik egymást, a vadmacskák állományának csökkenése miatt, olykor mégis a keveredés mellett döntenek, így egyre kevesebb a tiszta vérű vadmacska. Februártól márciusig párosodnak, majd kb. 70 napos vemhességet követően 2-4 kiscica jön a világra, melyek 10-12 napig még nem látnak. A picik önálló vadászatra mintegy 3 hónapos koruktól képesek. Habár megszoktuk, hogy a házimacskákat felemelve kezünkben elnyúlnak, megsimogathatjuk őket és dorombolnak, a vadmacskákra ez nem jellemző, hiszen vérengző vadállattá képesek válni.
Tápláléka
A vadmacska napközben sűrű bozótok mélyén, kisebb üregekben húzódik meg, éjszaka pedig vadászni indul és lesből támadva kapja el zsákmányát. Legtöbbször egereket, mezei pockokat és kisebb rágcsálókat, vagy éppen kisebb madarakat fogyaszt, de olykor az üregi nyulat is táplálékul ejti. Területüket vizeletükkel és ürülékükkel jelölik, de a betolakodókat hangos nyávogással, illetve morgással is figyelmeztetik, hogy ne jöjjenek közelebb.
A program felhívja a figyelmet, hogy a vadmacskák genetikájának és tiszta vérűségének megőrzése érdekében a házi macskákat ivartalanítsuk, valamint ne engedjük őket szabadon a portákról.
INGYEN letölthető
2024-es
ÉV FAJAI
tájékoztató füzet!
Magyarországon minden évben megválasztják az adott év élőlényeit, valamint természeti képződményeit. A kezdeményezés célja, hogy az Év Fajait programsorozatok keretein belül bemutassák, továbbá felhívják a figyelmet a természet csodáira, azok megőrzésére és védelmére.
Ismerd meg Te is a 2024-es év fajait, töltsd le most ingyenesen tájékoztató füzetünket! Kellemes természettudományi kalandozást kívánunk! 🙂