Az Év Ásványa 2024 – KORUND

Az ev fajai 11

Korund

Fotó: www.promenad24.hu

A Magyarhoni Földtani Társulat 2016 óta minden évben megszavaztatja az Év Ásványát. Ebben az évben is három jelölt közül kellett választania az ásványokat kedvelőknek. 2024-ben az Év Ásványa címet a korund kapta meg, megelőzve a cirkont és a földpátot.

Kinézete

Ideális körülmények között a korund színtelen, melyet különféle átmenetifémek megszínezhetnek. A krómtól vörös színben pompázó változata a rubin, míg a zafír kékes színét a titán és a vas okozza. A közönséges korund sokszor átlátszatlan és különféle zárványokat tartalmaz, emiatt nem minősíthető drágakőnek.

Előállítása és felhasználása

Leggyakrabban ékszereket készítenek belőle, ugyanis a magyar Szent Korona abroncsában is található drágakőként zafír. Keménysége miatt ipari felhasználása is jelentős, hiszen smirglipapírként vagy egyéb csiszolóanyagként is kiválóan használható. A korundot mesterséges körülmények között is elő lehet állítani. A 19. század végétől indult meg a szintetikus zafír gyártása, majd a 20. század elején a zafír és a rubin már kereskedelmi mennyiségben készült. A szintetikus rubint a lézeripar használja igen nagy mennyiségben, mivel az orvosi lézerek (főként a bőrgyógyászatban vagy tetoválások eltávolítására) vagy éppen az optikai távolságmérő műszerek fontos alapanyaga. A korund megtalálható a Szegedi Tudományegyetem A korund megtalálható a Szegedi Tudományegyetem Koch Sándor közel 3000 darabos, több mint 100 éves Ásványgyűjteményben. Drágakő minőségben többnyire Ázsiában bányászható, főként Sri Lanka, Thaiföld, valamint Mianmar területén. Hazánkban csak vulkáni kőzetekben fellelhető pár milliméteres zafírokat lehet gyűjteni leginkább a Mátrában, a Börzsönyben, valamint a Visegrádi- hegységben.

A 10-es keménységi fokozattal rendelkező gyémántot követően, a korund a második legkeményebb ásvány a Mohs-keménységi skálán mérve, méghozzá kilences fokozatú. Nem hasad, üveg- esetleg gyémántfényű, trigonális kristályszerkezetű aluminium-oxid (Al2O3).

korund2

Fotó: www.autorskesperky.com

INGYEN letölthető

2024-es

ÉV FAJAI

tájékoztató füzet!

korund
Az ev fajai post kep2

Magyarországon minden évben megválasztják az adott év élőlényeit, valamint természeti képződményeit. A kezdeményezés célja, hogy az Év Fajait programsorozatok keretein belül bemutassák, továbbá felhívják a figyelmet a természet csodáira, azok megőrzésére és védelmére.
Ismerd meg Te is a 2024-es év fajait, töltsd le most ingyenesen tájékoztató füzetünket! Kellemes természettudományi kalandozást kívánunk! 🙂

Ismerd meg a 2024-es év fajait (#34)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük